Bestselerių vaikams autorius Tomas Dirgėla vėl leidžiasi į originalų kūrybinį nuotykį. Visą savaitę iki liepos 21 dienos, kasdien nuo 11 iki 16 val., rašytojas darbuosis neįprastoje, bet labai simboliškoje vietoje – Lietuvos jūrų muziejuje. Čia jis kurs naują Domo ir Tomo serijos knygą apie ruonius, kurios veiksmas vyks šiame muziejuje.
Naujasis kūrybinis sumanymas – dalis „Lidl“ socialinės atsakomybės projekto „Duok ruoniukui penkis“, kuriuo siekiama prisidėti prie Baltijos jūros ruonių, apsaugos ir reabilitacijos. „Lidl“ prekybos tinkle įsigijus specialius daugkartinius pirkinių maišelius, pagamintus iš perdirbto plastiko ir pažymėtus šio projekto logotipu, už kiekvieną įsigytą maišelį 0,05 euro skiriama Lietuvos jūrų muziejaus vykdomai Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos veiklai.
„Džiaugiamės, kad šiemet mėgstamas Lietuvos vaikų rašytojas prisijungė prie mūsų biologinės įvairovės išsaugojimo iniciatyvos. Tikime, kad šis išskirtinis kūrybos procesas Lietuvos jūrų muziejuje padės vaikams dar labiau suprasti žmogaus ir gamtos ryšį. Tai – ne tik dar vienos įdomios knygos gimimas, bet ir puiki proga atkreipti dėmesį į Baltijos jūros gyvūnų apsaugą“, – sako „Lidl Lietuva“ tvarumo vadovė Monika Anilionė.
Viešai rašyti T. Dirgėlai – ne naujiena. Per pastaruosius kelerius metus jis knygas kūrė netradicinėse erdvėse: „Lidl“ parduotuvėje, mobiliojo ryšio salone, populiarioje baldų parduotuvėje, SPA viešbutyje, Vilniaus TV bokšte, kavinės vitrinoje, o dabar Lietuvos jūrų muziejuje – šalia ruonių ir kitų jūros gyventojų. Tokiu būdu rašytojas sąmoningai kviečia vaikus susipažinti su šiuolaikiniu kūrėju: atviru, pasiekiamu ir įtraukiančiu.
„Mano įkvėpimas – visada priešais esanti klaviatūra ir įkrauta planšetė. Žinoma, aplinka taip pat prisideda – ypač, kai ji tokia įdomi kaip Jūrų muziejus. Tačiau rašyti galėčiau ne bet kur: man būtinas gyvas šurmulys ir žmonės aplink. Tyla ar uždara biblioteka – ne man“, – prisipažįsta knygų vaikams autorius.
Skaitytojai tampa kūrybos dalimi
Iš netoli Klaipėdos esančios Palangos kilęs T. Dirgėla pasakoja, kad į Lietuvos jūrų muziejų jam teko vykti ne kartą dar vaikystėje – su klase, mokykla, šeima. Vien jau trumpas persikėlimas keltu į Smiltynę atrodydavo kaip tikras nuotykis.
„Nors plaukdavome vos kelias minutes, jausmas būdavo toks, lyg keliautume amžinybę. Tai visada palikdavo įspūdį. Dabar muziejus smarkiai pasikeitęs: tapęs modernesniu, šiuolaikiškesniu, tačiau sugrįžimas į jį vis tiek primena vaikystę. Bus labai smagu rašyti toje pačioje vietoje, kuri kažkada mane žavėjo kaip lankytoją, o šįkart taps ir mano knygos pasauliu. Smagus jausmas būti aplinkoje, apie kurią ir pasakoji savo skaitytojams“, – pasakoja rašytojas.
Jis juokauja, kad net pavyko „susitarti“ su žinomu sinoptiku dėl lietingų orų pajūryje. Tokie orai, pasak rašytojo, kaip tik padeda kurti: vietoje sėdėjimo viešbučiuose ar nuomojamuose kambariuose šeimos su vaikais gali rinktis prasmingą laiką Jūrų muziejuje. Būtent todėl jis sąmoningai renkasi rašyti viešose, netikėtose vietose – kad skaitytojai turėtų progą pamatyti, kaip gimsta nauja, smarkiai jų laukiama knyga.
„Tomas Dirgėla – puikus pavyzdys, kaip rašytojas gali tapti gyva edukacija. Vaikai ne tik pamato kūrybos procesą iš arti, bet ir natūraliai susidomi tuo, kas vyksta aplink: gamta, gyvūnais, žmogaus santykiu su jūra. Toks bendravimas palieka gilesnį įspūdį nei tradicinė edukacija klasėje“, – sako Nina Puteikienė, Lietuvos jūrų muziejaus Ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vedėja.
Vaikų knygų autorius atviras: jo rašymo procesas niekada nebūna griežtai suplanuotas iš anksto. Todėl lankytojai, užsukę į Jūrų muziejų, turi realią galimybę prisidėti prie gimstančios istorijos.
„Vaikai ne tik gali stebėti, kaip rašoma knyga, bet ir siūlyti siužeto vingius ar idėjas, kurios, jei pasirodys įdomios, gali tapti tikra istorijos dalimi. Savo kūrybiniu indėliu pasižymėję vaikai gali net patekti į pačią knygą kaip jos veikėjai“, – pabrėžia rašytojas.
Smiltynėje esančiame Lietuvos jūrų muziejuje autorių galima sutikti kasdien, iki pat liepos 21 d., nuo 11 iki 16 val. Visi lankytojai kviečiami užsukti pasisveikinti, pabendrauti, paprašyti autografo ar pasidaryti bendrą nuotrauką.