KUL gydytojas grąžino 11-mečiui judėjimo laisvę: sėkmingai atlikta reta operacija

KUL gydytojas grąžino 11-mečiui judėjimo laisvę: sėkmingai atlikta reta operacija
AA

Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) sėkmingai atlikta viena sudėtingiausių ortopedinių operacijų – klubo sąnario endoprotezavimas vaikui. Dėl agresyvios infekcijos jo klubo sąnarys buvo visiškai suardytas. Vienuolikmetis ilgą laiką negalėjo nei vaikščioti, nei sėdėti. Retai operacijai ryžęsis KUL gydytojas ortopedas traumatologas Linas Zeniauskas džiaugiasi jaunajam pacientui grąžinęs judėjimo laisvę ir vaikystę. 

Metus kentė skausmą

Aldo iš Šilutės ligos istorija prasidėjo prieš daugiau nei metus, kai jį pradėjo alinti vis stiprėjantis, o vėliau ir nepakeliamu tapęs skausmas, karščiavimas. Pasak vaiko tėčio Gyčio, iš pradžių sūnaus kraujo tyrimai nerodė nieko blogo, tačiau vėliau diagnozuotas osteomielitas – sunkus kaulų uždegimas, sukeltas auksinio stafilokoko, peraugęs į sąnario uždegimą – koksitą. Infekcija labai greitai pažeidė šlaunikaulio galvą ir dubens sąnarinę dalį.

Šilutiškis kitose gydymo įstaigose gydytas konservatyviai – buvo taikytos injekcijos, brangūs preparatai, tačiau jie nebuvo veiksmingi – berniuko sveikatos būklė blogėjo.

„Metus varstėme gydytojų kabinetų duris visoje Lietuvoje. Visi specialistai patarė laukti, kol vaikas pasieks brandą. Girdėdavome tik vieną žodį – palaukite. Laukti negalėjome, nes mūsų vaikas kentėjo. Mes net buvome nusipirkę neįgaliojo vežimėlį. Nė vieniems tėvams nelinkėčiau tokios patirties. Viskas pasikeitė, kai kreipėmės į Klaipėdos universiteto ligoninės gydytoją Liną Zeniauską,  kuris įsigilino į mūsų atvejį ir ryžosi padėti“, – prisiminė paciento tėtis Gytis.

Operacija – drąsus sprendimas

Pasak KUL gydytojo ortopedo traumatologo L. Zeniausko, laukimas tokiose situacijose nėra geras sprendimas.
„Delsiant gali visai suirti kaulo galvutė, sutrumpėti galūnė, o vaikas – prarasti pasitikėjimą ir fizinį aktyvumą. Sprendimus tokiais atvejais reikia priimti personalizuotai, o ne žiūrint į gimimo datą“, – sakė medikas.

Po išsamių tyrimų L.Zeniauskas priėmė sprendimą operuoti. Pasak eksperto, klubo sąnario endoprotezavimas vaikui reikalauja ypatingo atsargumo.

„Sąnario protezavimas vaikui – išskirtinis atvejis. Dažniausiai to vengiama, nes kaulai dar auga, jų struktūra nėra subrendusi, augimo zonos dar aktyvios, tad komplikacijų tikimybė ženkliai didesnė. Tačiau, kai matai, kad klubo anatomija visiškai suardyta, o vaikas praranda vaikystę, negali sėdėti, vaikščioti – reikia veikti. Negydant ilgiau, būtume susidūrę su negrįžtamomis pasekmėmis. Šįkart alternatyvos nebuvo. Laikas nebuvo mūsų sąjungininkas“, – pasakojo gydytojas.

Pasak jo, nemažas vienuolikmečio paciento ūgis – 185 centimetrai – taip pat buvo svarbus veiksnys.

„Tai labai netipinis augimas 11-mečiui, bet jis leido lengviau priimti sprendimą implantuoti nuolatinį endoprotezą. Situaciją palengvino kaulų dydis, kuris lėmė tai, kad buvo galima panaudoti standartiškai suaugusiems naudojamus implantus“, – kalbėjo L. Zeniauskas.

Naudota pažangiausia technologija – modulinis protezas, kuris ateityje gali būti koreguojamas. Tai leidžia prisitaikyti prie individualios anatominės situacijos, kas labai svarbu vaikui augant.

 

Grįžo į aktyvų gyvenimą

Operacija Aldui atlikta sausio mėnesį. Jau antrą dieną po jos pacientas stojosi ant kojų. Po dviejų mėnesių reabilitacijos vienuolikmetis vėl sportuoja, žaidžia, džiaugiasi galimybe judėti.

„Mūsų sūnus vėl sveikas, aktyvus berniukas. Randas – minimalus, o funkcija – visiškai atkurta. Vaikas gali minti dviratį, plaukioti, aktyviai leisti laiką su draugais, o svarbiausia – jis vėl šypsosi. Esame labai dėkingi gydytojui, kuris ėmėsi mums padėti. Ši operacija pakeitė visos mūsų šeimos gyvenimą. Mums tai – stebuklas“, – džiaugėsi tėtis.

Jaunajam pacientui KUL taikoma ilgalaikė stebėsena ir gydytojo ortopedo traumatologo konsultacijos, priežiūra.

 

Ortopedinė partnerystė

KUL yra vienintelė gydymo įstaiga Vakarų Lietuvoje, kurioje gali būti atliekamos klubo sąnario endoprotezavimo operacijos vaikams.

„Mes glaudžiai bendradarbiaujame su vaikų ortopedais traumatologais – jie kreipiasi į KUL tuomet, kai konservatyvūs gydymo metodai, skirti tausoti sąnarį, jau neberezultatyvūs. Tokiose situacijose tėvai dažnai išgyvena nerimą ir baimę – juk sprendimas dėl operacijos vaikui nėra lengvas. Mūsų darbas – padėti jiems suprasti realią situaciją ir galimas išeitis“, – kalbėjo L. Zeniauskas.

Jis sako, kad visada stengiasi įsivaizduoti save ar savo artimuosius paciento vietoje.

„Jei turiu galimybę pritaikyti savo sukauptas žinias sprendžiant net ir pačius sudėtingiausius bei nenuspėjamus atvejus bei taip padėti žmogui, kardinaliai pakeisti jo gyvenimo kokybę, aš to atsisakyti negaliu. Tai – ne tik profesinis įsipareigojimas, bet empatija, žmogiškumas“, – sakė gydytojas ortopedas traumatologas.