Klaipėdos universiteto ligoninė pirmoji Vakarų Lietuvoje įdiegė balso ištyrimo metodiką. Galimybė pacientams atlikti balso akustinių parametrų vertinimą atliepia vis augantį gerklų ligomis sergančių pacientų diagnostikos kokybės poreikį.
KUL Ausų nosies ir gerklės ligų skyriuje balso analizei naudojama moderni „LingWAVES 3“ programa, kurios dėka surenkami, analizuojami ir vertinami specifiniai balso parametrai. Automatizuota balso signalų analizė leidžia rinkti objektyvius balso kokybės duomenis, atlikti skaičiavimus, dokumentuoti disfonijos sunkumą ir kiekybiškai vertinti terapinio ar chirurginio gydymo funkcinius rezultatus.
Pasak gydytojos otorinolaringologės Ingos Katutienės, žmogaus balsas atspindi emocinę būklę, bendrą savijautą, žmogaus individualumą, tapatybę ir, svarbiausia, gerklų būklę.
„Objektyvus balso akustinis ištyrimas – reikšmingas žingsnis gerklų ligų diagnostikoje. Tai ypač svarbu balsinių profesijų atstovams. Tyrimo metu nustatomas disfonijos sunkumo indeksas – tai objektyvus balso kokybės įvertinimas, pagal kurį nustatomas disfonijos sunkumo (DSI) lygis, kas tiesiogiai atspindinti girdimo balso kokybę. DSI remiasi ne pavienio akustinio parametro matavimu, o daugiadinamine sąsaja, apskaičiuojamas automatiškai pagal tam tikrus parametrus. DSI įtrauktas į dalyvumo lygio nustatymo kriterijų sąrašą, todėl nuo šiol jo nustatytmui pacientams nebereikės vykti į kitas gydymo įstaigas Vilniuje ar Kaune“, – naujomis galimybėmis džiaugėsi gydytoja.
Pasak I. Katutienės, pirmas simptomas, kuris leidžia įtarti gerklų patologinį procesą, yra balso pokyčiai. Kartais balso pasikeitimus anksčiau pastebi aplinkiniai, pacientui dar nieko neįtariant. Todėl tiek artimieji, tiek kitų sričių specialistai turėtų atkreipti dėmesį į paciento balsą ir, įtarus galimą sutrikimą, nukreipti otorinoralingologo konsultacijai. Kvalifikuoti KUL ausų, nosies ir gerklės ligų specialistai įvertins poreikį atlikti akustinį balso ištyrimą ir taip objektyvizuos balso pokyčius.
Prieš tyrimą paciento prašoma užpildyti gerklų funkcijos indekso (GFI ) ir balso neįgalumo indekso (BNI) Lietuvoje validizuotus klausimynus, kurių rezultatai atspindi paciento subjektyviai vertinamo balso funkcijos sutrikimo įtaką jo gyvenimo kokybei ir kasdienei veiklai, bei leidžia įtarti galimą gerklų patologinį procesą.
Tyrimas atliekamas nuo > 40 dB triukšmo izoliuotoje patalpoje, naudojamas mikrofonas ir programinė įranga. Paciento prašoma fonuoti garsus, įrašoma ir vertinama jo kalba. Duomenis apdoroja LingWAVES 3 programa, rezultatai pateikiami specialisto įvertinimui. Tyrimo trukmė apie 30 min.
„Rekomenduojama otorinolaringologo konsultacija ir detali gerklų apžiūra, esant atsiradusiam ar per 2 savaites nepraeinančiam prikimimui, net jei balso pokyčius pirmieji pastebi tik aplinkiniai. LOR konsultacijos teikiamos kasdien ambulatoriškai, yra nemokamos su šeimos gydytojo ar kito specialisto siuntimu otorinolaringologui“, – pridūrė I. Katutienė.