KUL ženkliai išaugo peties sąnario endoprotezavimo skaičius

KUL ženkliai išaugo peties sąnario endoprotezavimo skaičius
AA

Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) ženkliai padaugėjo peties sąnario endoprotezavimo operacijų – šiemet jau atlikta daugiau nei per visus praėjusius metus. Pasak gydytojo ortopedo traumatologo Kazimiero Grigaičio, šis proveržis rodo didėjantį pacientų pasitikėjimą gydymo galimybėmis bei medikų profesionalumu. Peties endoprotezavimas – tai saugus ir modernus būdas padėti žmonėms, kurių kasdienybę apsunkina skausmas ir judėjimo apribojimai, atsirandantys dėl artrozės, sunkių traumų ar degeneracinių pakitimų.

Reklama
Reklama

Pasak gydytojo, peties sąnario protezavimo operacija ypač svarbi, kai konservatyvus gydymas nebeduoda rezultatų, o pacientas nebegali pakelti rankos ar atlikti įprastų veiksmų. Tinkamai parinktas protezas ir profesionaliai atlikta operacija leidžia ne tik numalšinti skausmą, bet ir atkurti sąnario judrumą bei funkciją.

„Mūsų tikslas – ne tik sumažinti skausmą, bet ir sugrąžinti žmogui judėjimo laisvę. Esant sąnario susidėvėjimui, nerekonstruojamam sausgyslių plyšimui ar nesugijusiam kaulo lūžiui, endoprotezavimas gali būti vienintelė galimybė atkurti rankos funkciją. Mūsų siekiame nustatyti priežastį ir parinkti efektyviausią gydymo būdą“, – teigė K. Grigaitis.

Peties endoprotezavimas dažniausiai taikomas esant sąnario artrozei, kai skausmas ir judesių ribojimas ženkliai blogina gyvenimo kokybę. Kita dažna priežastis – masyvūs rotatorių sausgyslių plyšimai, kurių nebepavyksta rekonstruoti, arba sudėtingi žastikaulio lūžiai, kai kaulo neįmanoma sutvirtinti osteosinteze arba po jos kaulas nesugyja.

Atliekant operacijas, taikomi du pagrindiniai peties protezų tipai – anatominis ir atvirkštinis. Anatominis protezas dažniausiai skiriamas jaunesniems pacientams, kurių sausgyslės dar nepažeistos. Tokiu atveju operacijos metu minimaliai šalinamas kaulas, atkuriamas natūralus sąnario paviršius, išsaugoma anatominė struktūra. Tuo tarpu vyresnio amžiaus pacientams arba tiems, kurių sausgyslės stipriai pažeistos, taikomas atvirkštinis protezas, kuris leidžia atlikti funkcinius judesius net ir nesant rotatorių raumenų funkcijos.

„Anatominis protezas leidžia maksimaliai išsaugoti kaulo struktūrą ir atkurti natūralų sąnario paviršių. Atvirkštinis protezas – unikalus tuo, kad net esant masyviam, nebeatkuriamam rotatorių sausgyslių plyšimui, jis leidžia išlaikyti visą judesių amplitudę“, – aiškino K. Grigaitis.

Pasak gydytojo, vis dar pasitaiko pacientų, kurie ilgą laiką gyvena su lėtiniu skausmu ir ribotu judėjimu, nes bijo, jog peties operacija yra per daug sudėtinga ar rizikinga.

„Žmonės vis dar mano, kad peties endoprotezavimas – labai sudėtinga procedūra. Tačiau šiandien tai – saugus, patikrintas ir veiksmingas gydymo būdas. Norime, kad pacientai žinotų: sprendimų yra, o gyvenimas be skausmo – pasiekiamas. Šiuolaikinė ortopedija siūlo patikimus ir efektyvius sprendimus. Skatiname kreiptis pagalbos ne tik tada, kai skausmas tampa nepakeliamas, bet ir ankstesnėse ligos stadijose. Kiekvienas atvejis yra unikalus, tačiau beveik visada galime padėti“, – pabrėžė gydytojas.

Savo patirtimi pasidalijo pacientė Birutė iš Mažeikių, kuri džiaugiasi ryžusi operacijai, pakeitusiai jos kasdienybę.

„Kenčiau peties skausmą beveik dvejus metus. Iš pradžių maniau, kad tai laikina, bet skausmas vis stiprėjo – negalėjau net parsinešti pirkinių, pakeldavau vos du kilogramus. Kai sužinojau apie peties endoprotezavimą, supratau, kad yra išeitis. Praėjus keturiems mėnesiams po operacijos, skausmas dingo, vėl galiu laisvai judinti ranką. Jei būčiau žinojusi anksčiau – tiek metų nebūčiau kentėjusi“, – pasakojo moteris, kuri sąžiningai laikėsi gydytojų nurodymų ir aktyviai dalyvavo reabilitacijoje.

K. Grigaitis akcentuoja, kad reabilitacija po peties sąnario keitimo yra kritiškai svarbi, nors ir ilgesnė nei po kelio ar klubo protezavimo – ji trunka kelis mėnesius. Sklandus gijimo procesas priklauso nuo paciento įsitraukimo.

„Peties sąnarys biomechaniškai yra vienas sudėtingiausių žmogaus kūne, todėl reabilitacijai skiriame daug dėmesio. Dirbame kartu su kineziterapeutais, o paciento sąmoningas dalyvavimas reabilitacijoje yra lemiamas sėkmingo rezultato veiksnys. Kai pacientas laikosi režimo ir sąžiningai atlieka paskirtas mankštas, galime pasiekti puikių rezultatų – tiek judesių amplitudės, tiek jėgos prasme“, – teigė gydytojas.