Tūkstančiai dalyvių ir dar daugiau žiūrovų – tokį jūrinį stebuklą miestui padovanojo įstaigos, įmonės, bendruomenės, dalyvavusios 66-osios Jūros šventės eisenoje. Galinga muzikinė banga – nuo didingų orkestrų iki retro vakarėlių, įsuko ir nebepaleido nuo pirmų akimirkų iki griausmingo finišo Kruizinių laivų terminale.
Jūros šventės 2025 eisena tapo galinga bendrystės energija, kuri skambančia žinia užliejo Klaipėdos gatves. Šiemet šventinėse eitynėse dalyvavo per 6 000 žmonių, tarp jų – apie 60 įvairių kolektyvų, daugiau nei 37 muzikuojančios platformos, penki orkestrai, iš jų net keli karinių jūrų pajėgų. Eiseną iš paukščio skrydžio stebėjo ir iš viršaus sveikino radijo stoties „Laluna“ parasparnis, o pirmieji žingsniai nuaidėjo garsiai – su būgnais, fanfaromis, skanduotėmis ir jūrinės bendruomenės šūksniais.
Eisenos priešakyje žengė Lietuvos karinių jūrų pajėgų orkestras, vadovaujamas Egidijaus Mikniaus, užtikrinęs pakilią nuotaiką nuo pirmosios akimirkos. Vilnius Tech Lietuvos jūreivystės akademijos studentai iškilmingai nešė Klaipėdos uosto, miesto ir Lietuvos vėliavas. Orkestrą lydėjo Lietuvos karinių jūrų pajėgų būrys, kuriam vadovavo komandoras Gediminas Šimkevičius, taip pat – garbės svečiai: Estijos, Lenkijos, Suomijos ir Švedijos karinių laivų įgulos, dalyvavusios minint 90-ąsias Lietuvos karo laivyno metines.
Kartu su jūrininkais žygiavo ir visa jūrinė bendruomenė. Savo vienybę skandavo Lietuvos jūrininkų sąjunga, toliau – Jūros veteranai, Jūrų kapitonų asociacijos nariai. Eiseną puošė ir gausi švietimo bendruomenė - Vilnius Tech kartu su Lietuvos jūreivystės akademija, šalia - Klaipėdos jūrų kadetų mokyklos auklėtiniai.
Su šūkiu „Klaipėda turi sirgalių, kurie myli miestą garsiai!“ miesto dvasia alsavo ir Klaipėdos savivaldybės komanda, į eiseną žengusi ne su dokumentų segtuvais, o su šypsenomis, skanduotėmis ir garsiu simboliu – „Kiru“, miesto balsu virš bangų.
Jūros šventės eisenos globėjai – Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija žengė su roko energija ir žaliąja žinute – priešakyje jų kolonos važiavo vandeniliu varomas automobilis, o už jo milžiniška palaikymo komanda.
Toliau rikiavosi įspūdingai pasirodęs Klaipėdos universitetas, kuriam jūra – ne tik fonas, bet tyrinėjimų ir mokslo kryptis. Roko ritmu keliavo ir RNDV – tarptautinė pramonės, statybos ir energetikos kompanija, kuri kvietė šventės dalyvius į alternatyvios muzikos kosminę erdvę vilkike, virtusiame scena.
Šventinį skambesį dovanojo ir Lietuvos jūrų muziejus. Kartu su šokio studija D&D, jie įnešė eisenai žaismės, istorijos ir žvejiškos dvasios, o visai netrukus muziejus kvietė į Dangės flotilės renginį. Klaipėdos Pauliaus Lindenau mokymo centras eiseną papuošė geltonų skėčių jūra. Jūrišku ritmu ir gaiviomis bangomis sveikino ir LKAB „Klaipėdos Smeltė“.
„DFDS Seaways“ kolonoje sklido roko ritmai – jiems šventėje akompanavo „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“. BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“ priminė, kad saugumas – ne tik vasaros, bet ir kasdienybės būtinybė.
Laivus į gatves išplukdanti KJKK „Bega“ – nenuvylė ir šį kartą ir jūrinei eisenai donanojo skambantį laivą, lydimą diksilendo „Dixxband“. Blizgantys ir povandeninio pasaulio įkvėpti žygiavo ir „Klaipėdos baldai“, kurių kolektyvas tapo medūzų ir aštuonkojų būriu. Radijo stotis „Laluna“, švenčianti 30-metį, viską apžvelgė iš aukštai – parasparniu skriejo virš eisenos, nešdama meilės žinią muzikai, Klaipėdai ir jūrai.
Limarko grupė svaigino sambos ritmu – jų muzikinę nuotaiką kūrė pučiamųjų orkestras „Ąžuolynas“. Sportinę dvasią pademonstravo Klaipėdos V. Knašiaus krepšinio mokykla, krepšinio klubas „Neptūnas“ bei ištikimiausių sirgalių ir dublerių komanda „Neptūnas – Akvaservis“.
Viena galingiausių bangų atsirito į gatves žengus „Vakarų laivų gamykla“ kolektyvui. Su raginimu išgirsti jūrą per inžineriją, įmonė ne tik subūrė vieną didžiausių kolektyvų eisenoje, bet ir galingai atliepė savo įmonės dvasią su gatvėmis palukusiu laivu ir įspūdinga muzikine energija.
Daugelį metų eisenoje dalyvaujantis šokių klubas „Tendance“, skirtinagis šokio judesiais - nuo breiko iki popdance’o rangino prisijungti visus. „Klaipėdos vanduo“ atplukdė tikrą šventės pažibą, mistinės jūros simbolį – undinę kriauklėje, primindami, kad gyvybė prasideda nuo vandens.
Išgirdę kaip Jūros šventės eisenai reikia karštų ritmų, „KN Energies“ idėjas pavertė realybe ir sambos ritmu sujungė Klaipėdą su Brazilija. Pasipuošę viniline plokštele ryškiai skambėjo ir „Izoton“.
„Klaipėdos energija“ pasirodė nauju, moderniu veidu – spalvų jūra atspindėjo įmonės pažangą ir įsipareigojimą bendruomenei. „Lietuvos geležinkeliai“ ragino rinktis žaliąsias keliones – traukiniais į atostogas, su paplūdimio nuotaika ir ekologišku požiūriu.
Itin drąsiu debiutu išsiskyrė Respublikinė Klaipėdos ligoninė, kurios kolektyvas buvo vienas didžiausių visoje eisenoje, o garsūs ritmai gydė labiau nei daktarai. Nepabūgę rožinės spalvos dėmesį traukė „Malkų įlankos terminalas“ eiseną nuspalvinęs flamingais.
Klaipėdos bendruomenių asociacija suvienijo skirtingas miesto vietas – nuo Paupių iki Melnragės – jų eisena bylojo apie draugystę, augimą ir bendrystę. Simono Dacho namai ir Klaipėdos vokiečių bendrija paminėjo šiemet švenčiamą poeto jubiliejų, skatindami nepamiršti šio krašto kultūrinių šaknų. „VMG grupė“ eisenos metu virto atostogautojais – jų pasaulis pilnas laisvės, kūrybos ir pasaulinio masto pasiekimų. Karatė kyokushin mokykla „Shodan“ pademonstravo discipliną ir jėgą, o „Sigmaris Group“ priminė, kad sudėtingi sprendimai – jų kasdienybė.
Jūros šventės ištikimi pagalbininkai - „Klaipėdos paslaugos“, švenčianti 70 metų jubiliejų, parodė, kad patikimas darbas nesensta – jie tęsia ilgametes miesto tradicijas. Klaipėdos etnokultūros centras atnešė tradicijų garsą, o „Senjoro“ organizacija atplaukė su daina, arbata ir šypsenomis.
Lietuvos policija žengė kartu su orkestru ir tarnybiniais šunimis – užtikrindami saugumą ne tik šventės metu, bet ir kasdienybėje. Kariuomenės daliniai – pėstininkų brigada „Žemaitija“, dragūnų batalionas ir KASP atstovai – žygiavo tvirtai, garbingai, drauge su sąjungininkais. VSAT Pakrančių apsaugos rinktinė pasveikino šventės dalyvius ir priminė – jų darbas saugoti valstybės sieną jūroje yra tylus, bet būtinas.
Klaipėdos priešgaisrinė gelbėjimo valdyba bei Bendrasis pagalbos centras žygiavo kaip pagalbos simbolis. Eisenoje kūrybingai prisistatė ir 80 metų jubiliejų švenčianti „Smiltynės perkėla“, Lietuvos verslo kolegija, organizacija „Maisto bankas“, renginio draugai saugos tarnyba „ARGUS“, padelio namai bei Slėnio padelio akademija, „Maltiečiai“, „Ecoservice“ su jų superherojumi Ecomenu. Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) eiseną pradėjo mikroautobusu su valtimi – simbolizuodami saugų judėjimą visomis kryptimis. Vokiečių kultūros asociacija „Memel“ priminė, kad Klaipėda – simfoninis miestas, kuriame dera skirtingos tonacijos, spalvos ir žmonės. Klaipėdos miesto bendruomenių asociacija kvietė aktyviau įsitraukti į miesto gyvenimą.
Atidaryma su laivų ir naikintuvų pasveikinimu
EIsenai pasiekus Kruizinių laivų terminalą, su jūriniais akcentais ir garbingais svenčiais paskelbtas Jūros šventės 2025 atidarymas. Kruizinių laivų terminale susirinkusi publika tapo iškilmingo reginio liudininke, kurią savo skambesiu įkvėpė Lietuvos karinių jūrų pajėgų orkestras vadovaujamas Egidijaus Mikniaus. Atliepiant šių metų šūkį – TAIP SKAMBA JŪRA, scenoje skambėjo subtilūs arfos garsai, vėliau griausmingi voilončelių pasirodymai. Susirinkusius sveikino Klaipėdos miesto meras Arvydas Vaitkus, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas Algis Latakas ir Karinių jūrų pajėgų atstovas komandoras Gediminas Šimkevičius.
Įspūdingiausiu atidarymo akcentu tapo virš renginio erdvės praskridę Jungtinės Karalystės karališkosios oro pajėgos naikintuvai. Jų pasirodymą muzikaliai lydėjo grupė „Voiceless“, kurios pasirodymas užkabino giliausias emocijas. Ore aidint reaktyvinių variklių gausmui, iš tolo atsiliepė laivų tifonai, suskambo garbės varpas, o į viršų pakilo 66-osios Jūros šventės vėliava – tai buvo kulminacinė akimirka, pažymėjusi oficialią šventės pradžią.