Išradimą „auginančio“ KU startuolio vadovė dr. Tatjana Paulauskienė: „Išgyvename įdomiausią kūrybinį laikotarpį!“

Išradimą „auginančio“ KU startuolio vadovė dr. Tatjana Paulauskienė: „Išgyvename įdomiausią kūrybinį laikotarpį!“
AA

Klaipėdos universiteto (KU) startuolio „Inobiostar“ komanda žingsnis po žingsnio, iššūkis po iššūkio tiesia kelią į sėkmę uostamiestyje gimusiai mokslininkų idėjai – vandenų taršos naftos produktais problemą spręsti natūraliomis, aplinkai draugiškomis premonėmis. KU mokslinėje bazėje gimusi ir iki bandomosios biotechnologijos, patentuoto išradimo, išplėtota idėja tituluojama kaip revoliucinga, iš esmės pakeisianti taršos nafta suvaldymo priemonių rinką. Jos kryptingą kelią į rinką akylai stebi tiek mokslo, tiek verslo pasaulis. Interviu su MB „Inobiostar“ lydere dr. Tatjana Paulauskiene, mokslininke, išradimo bendraautore, LR prezidento Valdo Adamkaus gamtosauginės premijos laureate.

tatjana

KU startuolis „Inobiostar“ įkurtas 2020-aisiais tikslingai – mokslinę idėją su milžinišku potencialu paversti efektyviu ir rinkoje paklausiu produktu. Kokį pagrindą jūsų komanda turėjo tada, kur esate šiandien?

Kai pradėjome savo kelionę, turėjome tik žinias naftos teršalų valymo srityje ir miglotą supratimą apie tai, kaip mokslinė idėja gali būti komercializuojama ir tapti preke rinkoje. Startuolio įkūrimą paskatino nacionalinis ir tarptautinis pripažinimas. Tuo metu jau intensyviai diskutavome su inovacijų ekspertais iš Didžiosios Britanijos, o mūsų idėja pateko į TOP5 geriausių „Inovacijų agentūros“ TechHub pre-akceleratoriaus dalyvių projektų. Tuomet konsultavomės su patentiniais patikėtiniais dėl idėjos apsaugos ir buvome skatinami siekti tarptautinio patento. Visa tai suteikė mums pasitikėjimo ir drąsos pradėti šią nuostabią, iššūkių kupiną kelionę.

Dabar, po penkerių metų intensyvaus darbo, jau turime visus reikiamus išteklius siekti savo svajonės. Turime kapitalą, prieigą prie tarptautinio lygio ekspertų, stiprų verslo bendruomenės ir kolegų palaikymą. Taip pat pradėjome geriau suvokti verslo kūrimo kompleksiškumą ir iššūkius. Įgyta patirtimi dalinamės su kitais startuoliais bei mokslininkais, norinčiais pradėti savo verslo kelią – tai man asmeniškai labai svarbu. Norėčiau matyti daugiau Lietuvos startuolių tarp Europos Komisijos programų laimėtojų. Sakyčiau, kad dabar mūsų komanda išgyvena patį įdomiausią kūrybinį laikotarpį.

Ir laboratorijoje gimsta, kas?

Mes kuriame biomedžiagą – naftos teršalų valymo sorbentą-kempinę „InnoAerogel“, gaminamą iš popieriaus atliekų. Produkto unikalumas slypi tame, kad į biomedžiagą integruojame naftą skaidančius mikroorganizmus, išskirtus iš Baltijos jūros. Naftos išsiliejimo metu šis sorbentas efektyviai sugeria teršalus, o mikroorganizmai prisideda prie jų biologinio neutralizavimo.

Šiandien sorbentų rinkoje trūksta efektyvių, aplinkai draugiškų sprendimų, o tai ypač svarbu siekiant pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos. Tikimės, kad mūsų kuriamas produktas, pasižymintis išskirtinėmis savybėmis, taps paklausus naftos taršos valdymo srityje ir prisidės prie tvaresnės, švaresnės ateities kūrimo.

2024-aisiais  „Inobiostar” idėja sėkmingai praėjo daugiapakopę vertinimo sistemą ir užsitikrino investicijas tolesnei biotechnologijos plėtrai – projektui “InnoAerogel” skirta “ 2,3 mln. Eur vertės dotacija iš ES bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos Horizontas EIC Accelerator. Ką tai sako apie projektą?

Europos inovacijos tarybos programa „EIC-Accelerator“ yra labai patraukli vadinamųjų giliųjų technologijų (deep tech) kūrėjams, nors programos sėkmės rodiklis yra vos 7 proc. Ne visos inovatyvios idėjos gauna finansavimą netgi sėkmingai įveikus visus 3 vertinimo etapus. Mums pavyko. Galime didžiuotis, kad „Inobiostar“ (kol kas vienintelė atžalinė įmonė Lietuvoje), užsitikrinusi prestižinės programos finansavimą. Tai reiška, jog tapome Europos „deep tech“ startuolių ekosistemos dalimi. Čia mes gauname aukščiausios kokybės ekspertinę pagalbą, prieigą prie infrastruktūros ir papildomo kapitalo. Keliskart per mėnesį gauname vertingus pasiūlymus dėl galimybių savo idėją pristatyti tarptautinėse parodose arba potencialių investuotojų renginiuose. Mums organizuojami mokymai intelektinės nuosavybės ir žinių komercinimo srityse.

Kaip sekasi vykdyti projektą?

„InnoAerogel“ projektas prasidėjo 2024 m. spalio 1-ąją. Įsibėgėjame, nors praėjo tik 9 iš 24 mėnesių. Per visą projektui skirtą laiką turime užbaigti produkto plėtros procesą: įrengti pilotinę gamybos liniją, pradėti produkto gamybą bei testavimą su įvairiais klientais. Šiai dienai turime 3 potencialius produkto testavimo partnerius Lietuvoje ir vieną užsienyje. Projektas vyksta sklandžiai, kai kurios veiklos įvykdytos pralenkiant suplanuotą laiką, kai kurioms veikloms reikia daugiau laiko.

Su kokiais iššūkiais susiduriate?

Didžiausias iššūkis – technologijos perkėlimas iš laboratorijos į gamybinį mastelį. Kai kurie sprendimai, puikiai veikiantys laboratorijoje, yra sunkiai įgyvendinami didelės apimties gamyboje ir tam reikalingi unikalūs sprendimai. Iš vienos pusės tai didelis iššūkis visai komandai, o iš kitos – tai momentas, kai gimsta inovacijos. Šiai dienai jau baigiame aerogelių gamybinės linijos projektavimo darbus, vyksta parengiamieji gamybinių patalpų įrengimo darbai. Pagrindinė įranga jau užsakyta, vyksta jos gamyba. Tikimės iki metų pabaigos instaliuoti gamybinę liniją, o 2026-aisiais pradėti jos paleidimą, gaminti ir testuoti aerogelius. Tai užtruks dar 6 mėnesius.

Ar tokį įsivaizdavote išradimo komercinimo kelią, kokių kvalifikacijų ir gebėjimų prireikė „Inobiostar“ žmonėms?

Projekto įgyvendinimas yra labai intensyvus, reikalaujantis ne tik gilių tarpdisciplininių žinių ir patirties, bet ir požiūrio pokyčio bei asmeninės transformacijos, keičiant mastymą nuo laboratorinio mastelio prie gamybinio, nuo mokslininko požiūrio  į verslininko. Ši patirtis yra unikali, apimanti visą inovacijos ciklą nuo idėjos gimimo iki jos realizavimo praktikoje. Aš galiu tik didžiuotis savo komanda ir mūsų pasiekimais.

Pristatykite savo komandą: kas jūsų bendražygiai ir bendraminčiai?

Komandos branduolį sudaro KU mokslininkai. Startavome dviese su kolege dr. Marija Kataržyte – idėjos ir išradimo bendraautore. Prie mūsų gana greitai prisijungė dr. Jochen Uebe – mokslininkas iš Vokietijos, kuris sėkmingai integravosi į KU akademinę bendruomenę ir jau daugiau nei penkerius metus dirba kartu su mumis. Šiuo metu komandoje  esame devyni žmonės, tačiau jaučiame poreikį toliau tvariai augti. Prie projekto nuolat prisijungia biotechnologijos (KU ir EU-CONEXUS (Europos universiteto išmanių pakrančių tvariai plėtrai)) bei chemijos inžinerijos studentai, kurie atneša energijos, naujo požiūrio ir dar didesnių ambicijų. Be mokslinio branduolio turime nemažai nacionalinių ir tarptautinių partnerių, mentorių ir koučerių. Kiekvienas komandos narys yra labai  svarbus ir nuoširdžiai džiaugiuosi galėdama dirbti su tokia stipria ir įkvepiančia komanda.

„Inobiostar“ sėkmė prasidėjo nuo dviejų KU mokslininkių-moterų sugeneruotos idėjos. Ši ypatybė, regis, taip pat yra viena iš biotechnologijos plėtros sėkmės dedamųjų ir galbūt iššūkis vyriškam mokslo bei verslo pasauliui?

Visi tikime savo projektu ir stengiamės maksimaliai išnaudoti visas įmanomas galimybes idėjos plėtrai. Visai neseniai  MB „Inobiostar“ buvo atrinkta WE-RISE („Women Entrepreneurs in Renewable, Innovative, and Sustainable Enterprises“) projekto programai ir pretenduoja gauti papildomą iki 55 tūkst. Eur vertės dotaciją „InnoAerogel“ produkto vystymui. Atrankoje dalyvavo daugiau nei pustrečio šimto startuolių iš 43 šalių ir tik 20 iš jų buvo atrinkti programai. Esame vieninteliai programos dalyviai iš Lietuvos. Pagrindinis WE-RISE tikslas – žaliųjų technologijų, agrotechnologijų ir klimato technologijų srityse sustiprinti moterų-verslininkių pozicijas, gausinti jų skaičių, didinti moterų vadovaujamų startuolių įtaką rinkoje.

Klausant Jūsų gali susidaryti įspūdis, jog mokslinio išradimo komercinimo kelyje nėra neįveikiamų kliūčių, nepasiekiamų tikslų, investicijų stygiaus, nesąžiningos konkurencijos ar net idėjų vagystės. Ar jaučiatės saugūs ir tvirti nerdami į pasaulinės biotechnologijų rinkos vandenynus?

Didžioji apsauga – kompetencijos, vedančios į priekį.  Galiu pasidžiaugti, jog ką tik gavome EUIPO (ES intelektinės nuosavybės tarnybos) registracijos liudijimą mūsų prekės ženklui „InnoAerogel“. Tai svarbus žingsnis stiprinant intelektinės nuosavybės apsaugą tarptautinėje rinkoje, kuris ne tik kad apsaugo nuo nesąžiningos konkurencijos, bet ir stiprina įmonės patikimumą, didina produkto vertę rinkoje. Ši apsauga atveria plačias galimybes licencijavimui, partnerystėms ir eksporto plėtrai ES erdvėje.

Kada jūsų komandos plane numatytas laikas pergalingam finišui? Kaip jį vizualizuojate jūs? Ar tai bus pirmieji pagaminti aerogelio produktai, ar suvaldyta ekologinė nelaimė pasauliniuose vandenyse, o gal pirmasis uždirbtas milijonas?

Kiekvienas jūsų paminėtas pasiekimas mums yra svarbus. Turime užsibrėžtus tiek trumpalaikius, tiek ilgalaikius tikslus, tačiau kelias ilgas, todėl labai svarbu pasidžiaugti kiekvienu žingsniu į priekį. Tai su komanda ir darome. Asmeniškai aš, kaip mokslininkė, labai laukiu sėkmingo galutinės produkto „receptūros“ išgryninimo. Kaip chemijos ir aplinkos inžinierė – aerogelių gamybinės linijos įrengimo ir paleidimo. Tai bus reikšmingas žingsnis mūsų kelyje. Vėliau sieksime produkto testavimo su realiais klientais – tam jau turime partnerių Lietuvoje ir mezgame ryšius su užsienio rinkomis.

Šis ambicingas projektas yra stiprus impulsas tolesnei verslo plėtrai bei galimybei jį multiplikuoti – didesniu mastu ir skirtingose lokacijose, todėl artimiausiu metu mūsų pagrindinis prioritetas bus – kapitalo pritraukimas. Planuojame toliau tobulinti produktą, optimizuodami gamybos procesus ir kaštus, o taip pat ieškosime aerogelių pritaikymo galimybių ir kitose srityse. Tai – tik pradžia.