UNESCO biuras Venecijoje vykdo parodą „Gilioji erdvė: architektūra UNESCO vietovių lankytojų patirčiai praturtinti“ (angl. Deep Surfaces), kurioje pristatomi išskirtiniai lankytojų centrai iš viso pasaulio. Tarp 50 atrinktų dalyvių – UNESCO pasaulio paveldo vietovės Kuršių nerijos ir Žuvinto biosferos rezervato lankytojų centrai.
Šią specializuotą parodą, atidarytą UNESCO Europos mokslo ir kultūros regioniniame biure Palazzo Zorzi, galima aplankyti iki lapkričio 23 d. Paroda atverta Venecijos Architektūros bienalės metu siekiant praplėsti jos turinį ir paraleliai supažindinti su lankytojų centrų architektūra, kuri yra specifinė, turinti ne tik funkcinę, bet ir šviečiamąją, edukacinę, paveldo interpretavimo paskirtį. Paroda siekiama sustiprinti UNESCO vietovių, kurios prisideda prie darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimo ir pasaulinio pilietiškumo mokymosi aplinkos kūrimo, vaidmenį.
„Dalyvavimas tokio masto tarptautinėje parodoje yra didžiulis įvertinimas ne tik kūrybinei komandai, bet ir visai Kuršių nerijai kaip išskirtinei pasaulio paveldo vietovei. Įkūrę šį lankytojų centrą, siekiame būti arčiau vietos bendruomenės ir kiekvieno čia atvykstančio žmogaus. Tai ne tik svarbus pasiekimas, bet ir atsakomybė – saugoti, puoselėti ir kūrybiškai perteikti sukauptas žinias apie vertybes,“ – sako nacionalinio parko direktorė Lina Dikšaitė.
2024 m. spalį duris atvėrusio Kuršių nerijos lankytojų centro ekspozicija pristatoma pavadinimu „Sukurta vėjo, smėlio ir vandens“.Centro koncepcijos pagrindas – žmogaus ir gamtos dialogas, atskleidžiantis, kaip šios trys gamtos stichijos nulėmė Kuršių nerijos susiformavimą, o šiandien tampa edukacinių ir interpretacinių pasakojimų ašimi. Lankytojų centras įkurtas buvusioje mokykloje, subtiliai integruotas į istorinį Juodkrantės vilų ansamblį, o jo kieme pasodinti vietiniai augalai. Centrinio įėjimo fasado raižinys - simboliškai perteikia susipynusias gamtos jėgas.
Moderni ekspozicija siūlo daugiasluoksnę ir pojūčius įtraukiančią patirtį: penkių ekranų projekcija „Gamtos reiškinių teatras“, garsų erdvė su vietovei būdingais gamtos ir kultūros garsais, 7 metrų ilgio ąžuolo stalas su išgraviruotu žemėlapiu, šviesos instaliacija, vaizduojanti padidintas smėlio daleles. Lankytojų centre siūlomi interaktyvūs maršrutai, personalizuotos kelionės sausuma ir vandeniu. Visos patalpos ir ekspozicija yra prieinama turintiems judėjimo, regos, klausos ar sensorinių poreikių.
Ypatingas dėmesys skiriamas bendruomenei – centre rengiami susitikimai su mokslininkais, įvairių sričių ekspertais, kūrėjais, taip pat – edukaciniai užsiėmimai įvairaus amžiaus lankytojams, pristatoma vietos kūrėjų produkcija. Palėpėje įrengta erdvė kūrybai, parodoms, amatams, prisidedant prie sezoniškumo iššūkių sprendimo – centras veikia visais metų laikais.