Liepos 11 d. 16 val. Kuršių nerijos nacionalinio parko Lankytojų centre (L. Rėzos g. 8, Neringa) vyks išskirtinis susitikimas su vienu ryškiausių Lietuvos archeologų – akademiku, Klaipėdos universiteto (KU) rektoriumi emeritu, prof. habil. dr. Vladu Žulkumi. Renginio metu visuomenei bus pristatyta paroda „Užlieti kraštovaizdžiai: reliktinio miško medžių liekanos“, atverianti stulbinančius Baltijos jūros dugno atradimus.
Tai – unikali proga išgirsti istoriją tiesiai iš tyrinėtojo. Prof. habil. dr. V. Žulkus, vadovavęs povandeniniams tyrimams, pasidalys įžvalgomis, kaip buvo atrasti tūkstantmečius išgulėję medžių kamienai, ką jie liudija apie Lietuvos gamtos ir klimato raidą.
Reliktinio miško istorija atskleista jūros dugne
Parodoje eksponuojami senovinio miško medžių fragmentai, aptikti povandeninių archeologinių tyrimų metu netoli Juodkrantės. Tai maždaug 9–11 tūkst. metų senumo pušų ir kitų medžių liekanos. Šie radiniai – savotiška „laiko kapsulė“, leidžianti pažvelgti į Kuršių nerijos apylinkių gamtinę praeitį ir suprasti, kaip šis kraštas kito per tūkstantmečius.
Tyrimų metu surinkti mėginiai buvo perduoti DNR ir dendrochronologiniams tyrimams – tai pirmasis tokio pobūdžio atvejis Lietuvoje, leidžiantis mokslininkams rekonstruoti ne tik augalijos, bet ir klimato bei kraštovaizdžio pokyčius nuo akmens amžiaus iki šių dienų.
Parodos lankytojai iš arti pamatys medžių kamienų fragmentus, tūkstančius metų snaudusius jūros dugne po storu durpių sluoksniu. Kiekvienas eksponatas pasakoja apie kranto raidą, klimato kaitą ir mūsų regiono priešistorę.
Paroda „Užlieti kraštovaizdžiai: reliktinio miško medžių liekanos“ veiks iki liepos 31 d. Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centre.
Apie profesorių Vladą Žulkų
Akademikas, prof. habil. dr. Vladas Žulkus – Klaipėdos universiteto rektorius emeritas, žinomas archeologas, vienas iš Lietuvos povandeninės archeologijos pradininkų. Jis vadovavo daugybei archeologinių ekspedicijų Baltijos jūroje ir įkūrė Povandeninių tyrimų centrą Klaipėdos universitete.
Profesoriaus veikla apima archeologiją, kultūros paveldo išsaugojimą ir mokslo viešinimą. Liepos 11 d. jis pristatys atradimų kontekstą, tyrimų eigą ir ateities iššūkius. Tai – reta galimybė išgirsti gyvą pasakojimą iš žmogaus, stovėjusio šių atradimų ištakose.
Kviečiame visus, besidominčius Baltijos istorija, gamta ir mokslu, dalyvauti susitikime ir leistis į tūkstantmečius menančią praeitį kartu su mokslininku, kuris tą praeitį prakalbino.